Jak działają wyszukiwarki

Na pytanie „jak działają wyszukiwarki” odpowiedź znają już chyba nawet dzieci z przedszkola. Okienko wyszukiwarki i otrzymywane wyniki to jednak tylko szczyt góry lodowej – w jej środku, a więc za kulisami, dzieje się znacznie więcej rzeczy, których zrozumienie jest sprawą znacznie bardziej skomplikowaną.

Prawidłowe działanie wyszukiwarek jest możliwe dzięki robotom wyszukiwarek, czyli programom, których zadaniem jest odwiedzanie i zapamiętywanie stron, które pojawiają się w Internecie. Roboty te przemieszczają się dzięki linkom (zewnętrznym i wewnętrznym) umieszczonym w witrynach, indeksując każdą odwiedzoną stronę.

Dane dostarczone przez roboty można porównać do ogromnej bazy danych, złożonej z miliardów pozycji-stron. Gdy internauta wpisze żądaną frazą w okno wyszukiwarki, specjalny algorytm wybiera z tej bazy wszystkie strony, na których znajduje się wpisana fraza. Następnie inny algorytm (nazwijmy go „oceniającym”), porównuje i ocenia te strony, na podstawie szeregu czynników, które są znane tylko osobom związanym z daną wyszukiwarką. Ocena dokonana przez algorytm oceniający decyduje o tym, jaką pozycje w wynikach wyszukiwania zajmie dana strona – te ocenione najwyżej znajdą się w czołówce, te ocenione najniżej, będą wyświetlone w dalszej kolejności.

Biorąc pod uwagę, że w internecie istnieją miliardy różnych stron, a w każdej godzinie internauci dokonują milionów wyszukiwań, działanie i wydajność wyszukiwarek jest naprawdę godne podziwu. Znalezienie i ocenienie wielu tysięcy odpowiednich stron zajmuje przecież zwykle nie więcej niż pół sekundy!