Skąd brać słowa kluczowe, by możliwa była optymalizacja strony internetowej?

Słowo kluczowe to termin, z którym prędzej czy później spotka się każdy, kogo interesuje kwestia poprawy widoczności swojej strony w wynikach SERP Google. W SEO słowa kluczowe stanowią istotny element optymalizacji witryny pod kątem wyszukiwarek. Skąd jednak wiedzieć, jakie frazy warto wykorzystać na stronie? Gdzie szukać słów kluczowych i czym tak właściwie one są?

Co to są słowa kluczowe i do czego są potrzebne?

Fraza słowa kluczowe w kontekście SEO pochodzi od angielskiego keywords. Jest ona używana na określenie wyrazów, które internauci wpisują w wyszukiwarkę, pragnąc odnaleźć informacje na interesujący ich temat.

Przykładowo,  jeśli ktoś chciałby znaleźć firmę, która pomoże w optymalizacji strony pod kątem SEO, może wpisać w wyszukiwarkę „pozycjonowanie Kielce”. Google wówczas wyświetli nam te strony, na których fraza ta występuje. „Pozycjonowanie Kielce” to właśnie słowa kluczowe.

Roboty wyszukiwarki, decydując o pozycji, na której wyświetla się strona, biorą pod uwagę nie tylko słowa kluczowe. Ich wykorzystywanie pozostaje jednak wciąż jednym z podstawowych sposobów na to, aby poprawiać pozycjonowanie SEO.

Widzimy zatem, że jedną z głównych funkcji słów kluczowych jest sprowadzanie ruchu na stronę, a także podpowiadanie wyszukiwarce tego, o czym jest nasza witryna. W dużej mierze na stosowaniu odpowiednich słów kluczowych w tekstach opiera się content marketing. Treści muszą mieć odpowiednie frazy, aby osoby zainteresowane danym tematem miały szansę na nie trafić poprzez wyszukiwanie.

Ale to nie wszystko. Słowa kluczowe w optymalizacji SEO mogą również pomóc w tworzeniu i porządkowaniu struktury strony (np. poprzez wykorzystanie odpowiednich fraz w nagłówkach). Dzięki nim internauci szybciej będą mogli znaleźć naszą stronę, a także sprawniej będą się po niej poruszać. Specjaliści SEO dbają więc o to, by umieszczać u siebie na stronie odpowiednie słowa kluczowe.

Jak dobierać słowa kluczowe? Analiza fraz kluczowych

Może się wydawać, że do tego, by wybierać słowa kluczowe Google, wystarczy intuicja. Tymczasem nie jest to dobre podejście. Owszem, wszyscy korzystamy z internetu i mamy mniejsze lub większe pojęcie o tym, jakich fraz można by użyć, aby znaleźć wiadomości na dany temat. Jeśli na przykład interesuje nas optymalizacja stron internetowych, możemy podać wujkowi Google słowa kluczowe „pozycjonowanie SEO”. I w takim wypadku, jeśli prowadzimy działalność tego rodzaju, to taką właśnie frazę warto z pewnością umieścić na naszej stronie internetowej.

Czy w ten sposób trafimy jednak na wszystkie wartościowe frazy, które mogą podnieść ruch na naszej stronie? I skąd mamy wiedzieć, że – przykładowo – fraza „pozycjonowanie Kielce” jest częściej wpisywana w Google niż „pozycjonowanie stron internetowych Kielce”? W tym właśnie pomaga analiza fraz kluczowych, którą można wykonać za pomocą specjalnych narzędzi. Można dzięki nim nie tylko sprawdzić, jakie słowa kluczowe są najchętniej wpisywane przez internautów, ale i przyjrzeć się temu, na jakie frazy jest widoczna nasza strona. To zaś pozwala uzupełnić ewentualne braki.

Trzymając się przykładu z pozycjonowaniem w Kielcach, możemy w ten sposób dowiedzieć się, że dobrze byłoby umieścić na stronie także frazy: „Kielce pozycjonowanie stron”, „pozycjonowanie stron www Kielce” czy „Kielce pozycjonowanie”.

Warto przy tym pamiętać, że istnieją różne rodzaje słów kluczowych. Mamy zatem:

  • frazy ogólne
  • frazy brandowe
  • frazy long-tail
  • frazy informacyjne
  • frazy lokalne
  • frazy zakupowe

Trzeba też mieć świadomość tego, że istnieje takie zjawisko jak sezonowość słów kluczowych. Co więcej, w wyszukiwaniu coraz większą rolę pełnią pytania i to tym bardziej, że z roku na rok wyszukiwanie głosowe zyskuje na znaczeniu. Pytania są zaś jego istotnym elementem. Właśnie dlatego słowa kluczowe nie powinny być dopierane przypadkowo. Nie powinna to być zgadywanka i powinno się pracować na podstawie rzeczywistych danych. Słowa kluczowe do pozycjonowania zdecydowanie należy wyszukiwać za pomocą specjalnych narzędzi. Na szczęście istnieje ich spory wybór.

Słowa kluczowe do pozycjonowania – jakie narzędzia pomogą nam je znaleźć?

Pozycjoner SEO ma wiele sposobów na to, jak szukać słów kluczowych. Jest wiele narzędzi, które można by tu wymienić. Można rozpisywać się nad ich wadami i zaletami. Wymieniać ich słabe i mocne punkty, pokazywać, jak działają i jak z nich korzystać. Nie o to w tym artykule jednak chodzi. W tym miejscu ograniczymy się tylko do krótkiego zaprezentowania kilku z nich i zarysowania ich funkcjonalności.

W znajdowaniu słów kluczowych pomóc nam zatem mogą:

  • planer słów kluczowych panelu Google Ads – to darmowe narzędzie, które daje sporo wyników jeśli chodzi o nowe słowa kluczowe, które można wykorzystać na stronie. Zapewni też statystyki, np. w zakresie średniej liczby wyszukiwania w miesiącu. W połączeniu z Google Trends może być prostym (tam dowiemy się jakie frazy zyskują na popularności i to w czasie rzeczywistym), ale dość skutecznym wsparciem dla działań SEO.
  • podpowiedzi Google – wystarczy wpisać w wyszukiwarkę frazę lub jej początek i chwilę poczekać, a Google samo podsunie nam potencjalne frazy kluczowe, np. dla słowa „pozycjonowanie” wyszukiwarka podrzuci nam między innymi: „pozycjonowanie Google”, „pozycjonowanie strony w Google”, „pozycjonowanie produktu”, „pozycjonowanie lokalne”, „pozycjonowanie wizytówki Google”, „pozycjonowanie stron cennik” czy „pozycjonowanie co to”. Już to zapewnia solidną bazę do zastosowania fraz, a warto jeszcze po zajrzeniu na stronę wyników wyszukiwania zjechać na sam dół witryny SERP. Tam również bardzo często można znaleźć dodatkowe frazy – w tym przypadku na przykład „SEO pozycjonowanie” czy „Ile kosztuje pozycjonowanie strony”.
  • strona AnswerThePublic.com – co prawda na tej stronie nie znajdziemy liczby wyszukiwania ani statystyk, ale dostaniemy bogatą listę dłuższych fraz (tzw. frazy long-tail, czyli frazy długiego ogona), które można wykorzystać. Lista jest opracowywana na podstawie wyszukiwania fraz przez internautów i może być inspiracją do tworzenia treści na stronę.
  • polska aplikacja Senuto – u nas w kraju to jedno z podstawowych narzędzi specjalistów SEO. Senuto to zaawansowane narzędzie analityczne z bogatą bazą słów kluczowych i wieloma opcjami, które umożliwiają profesjonalne pozycjonowanie. W kwestii słów kluczowych najbardziej istotna jest jednak wspomniana baza, która dostarcza nie tylko całej listy fraz (w tym pytań oraz fraz long-tail), ale i niezbędnych statystyk i informacji (np. trendów popularności, ilości wyszukiwań, fraz powiązanych semantycznie, słów zależnych, etc.). Senuto to kompleksowy sposób na to, by dowiedzieć się, jakie słowa kluczowe warto wykorzystać. Ma jednak istotną wadę – jest to narzędzie płatne.
  • narzędzie Ahrefs – aplikacja o podobnych funkcjach co Senuto, obie mogą posłużyć do tego, by wykonać audyt SEO. Za dostęp również należy zapłacić. Do szukania słów kluczowych w Ahrefs służy nam Keyword Explorer. Funkcjonalność ta daje dostęp do listy słów kluczowych, a także statystyk i informacji, np. o trudności danej frazy, liczbie wyszukiwań, powiązanych z daną frazą tematach nadrzędnych.

Narzędzi można by wymieniać więcej. Podobne do Senuto jest Semstorm. Istnieje SurferSEO, a to tylko kilka przykładów rozwiązań, po które sięgają specjaliści SEO. Co ważne, nie wszystkie narzędzia pozwalające znaleźć odpowiednie słowa kluczowe Google są płatne. Istnieją darmowe rozwiązania, aczkolwiek jeśli komuś zależy na naprawdę efektywnym i profesjonalnym zastosowaniu słów kluczowych, warto albo wykupić dostęp do której z aplikacji dla pozycjonerów SEO (np. na miesiąc, jako że są one udostępniane w modelu SaaS), albo zwrócić się do nich z prośbą o pomoc w zoptymalizowaniu strony pod kątem wyszukiwarki Google.

Podsumowując, dobór i pozycjonowanie słów kluczowych powinno mieć znaczenie dla każdego, kto prowadzi stronę internetową – niezależnie od tego, czy chodzi o sklep internetowy, serwis informacyjny czy blog osobisty. Służyć nam w tym mogą wspomniane wyżej narzędzia, dzięki którym na podstawie rzeczywistych danych można dowiedzieć się, które frazy kluczowe i tematy faktycznie powinny przynieść nam wymierne efekty.